تبلیغات
Apple :: Mobile SNS - Apple News & Tutorials :: - «تیم کوک» و سایه‌ی جاودان «استیو جابز»
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
آرشیو Archive
شهریور 1393 ، 43
مرداد 1393 ، 28
تیر 1393 ، 17
خرداد 1393 ، 13
اردیبهشت 1393 ، 20
فروردین 1393 ، 16
اسفند 1392 ، 15
بهمن 1392 ، 18
دی 1392 ، 33
آذر 1392 ، 17
آبان 1392 ، 53
مهر 1392 ، 79
شهریور 1392 ، 44
مرداد 1392 ، 14
تیر 1392 ، 33
خرداد 1392 ، 35
اردیبهشت 1392 ، 31
فروردین 1392 ، 75
اسفند 1391 ، 15
بهمن 1391 ، 72
دی 1391 ، 64
آذر 1391 ، 23
آبان 1391 ، 54
مهر 1391 ، 88
شهریور 1391 ، 236
مرداد 1391 ، 298
تیر 1391 ، 91
خرداد 1391 ، 79
اردیبهشت 1391 ، 198
فروردین 1391 ، 158
اسفند 1390 ، 18
آذر 1390 ، 5
آبان 1390 ، 63
مهر 1390 ، 390
شهریور 1390 ، 106
تیر 1390 ، 1
خرداد 1390 ، 1
اسفند 1389 ، 6
بهمن 1389 ، 7
دی 1389 ، 48
فروردین 1389 ، 12
اسفند 1388 ، 17
«تیم کوک» و سایه‌ی جاودان «استیو جابز»
نوشته شده در : شنبه 22 شهریور 1393 | توسط : Mobile SNS Corporation

در دنیای مدیریت یکی از سخت‌ترین آزمون‌ها، تکیه زدن بر صندلی مدیری است، که آوازه‌ی موفقیتش در سرتاسر جهان پیچیده باشد و کارنامه‌ی شغلی‌اش از وی اسطوره‌ای در ذهن کارشناسان و صاحب‌نظران ساخته باشد. همیشه اولین پرسشی که مدیر جدید در این جایگاه از خود می‌پرسد، این است که چگونه به مسیر موجود ادامه دهد؟ آیا بهتر نیست که همان خطی را دنبال کند، که توسط مدیر قبلی ترسیم شده است؟ اما اگر ناآگاهی از فوت و فن‌های مدیر قبلی کار دستش داد و نتوانست، برنامه‌هایی را که فرد دیگری، طراحی کرده است را به سلامت و موفقیت به مقصد برساند، چطور؟ پس بهتر نیست، طرحی نو در اندازد و نقشه‌های موجود را با توجه به توانایی‌های تازه و شرایط جدید، بازنویسی کند؟ اما آیا آن وقت خطر این وجود ندارد که با دستان خود، ماشین پر قدرتی را که بدون هیچ نقصی با شتاب در حرکت بوده را از کار انداخته و نابود کند؟ مواجهه با چنین تصمیمات دشواری است، که سبب می‌شود، هر مدیر سرد و گرم چشیده‌ای حاضر نشود، آن نام جدیدی باشد، که قرار است پس از نام موفق‌ترین مدیر شرکت در تمام دوران حیات چندین ساله‌ی آن قرار گیرد.

سه سال پیش «تیم کوک» چنین مسئولیتی را بر عهده گرفت و اکنون پس از چند سال گام نهادن در مسیر قبلی، سرانجام در تازه‌ترین رویداد شرکت، شاهد اولین نوآوری دوران مدیریت وی در بازار ساعت‌های هوشمند بوده‌ایم. اگر چه جابز در طراحی و ساخت ساعت اپل هیچ نقشی نداشته است، اما تیم کوک برای معرفی این محصول، باز دست به دامان سبک و سیاق مدیر دوست‌داشتنی شرکت اپل شد و با جمله‌ی معروف وی در معرفی محصولات جدید، از ساعت اپل بر روی صحنه رونمایی کرد: «راستی، یه مسأله‌ی دیگه هم این که …»، فارغ از این که ساعت جدید اپل تا چه میزان به هوشمندی و تفاوت خودش بنازد و نام مدیریت جدید اپل را با خود یدک بکشد، باز هم شنیدن کلمات معروف استیو جابز در معرفی نوآوری جدید اپل از زبان تیم کوک اندکی نگران کننده است.

در این مدت کوتاهی که از معرفی ساعت اپل به بازار می‌گذرد، واکنش‌های کاربران آمیزه‌ای از تحسین‌های شورمندانه و حسرت‌های دلسوزانه بوده است. طراحی فوق‌العاده‌، خلق تجربه‌ای دلپذیر برای کاربر در کنار امکانات جدیدی چون، ویژگی لمسی دیجیتالی که دگرگونی تازه‌ای در کنش‌های اجتماعی کاربران ایجاد خواهد کرد. (برای نمونه حال آن دوست خوش‌شانسی را در نظر بگیرید، که برای وی به کمک ساعت اپل، نمایی از ضربان پر تپش قلبتان را ارسال می‌کنید.) همگی از این ساعت، محصولی دوست‌داشتنی ساخته است.

اما در کنار این محسنات، مواردی هم هست، که اپل‌دوستان، از آن‌ها به عنوان دغدغه‌های خود یاد می‌کنند. برخی معتقدند، که اپل نتوانسته است در ورود خود به بازار ساعت‌های هوشمند مثل تجربه‌های قبلی (مانند حضور پرقدرتش در بازار گوشی‌های همراه)، عمل کند و بازار این محصولات را به کلی زیر و زبر نماید و دسته‌بندی جدیدی را در نیازهای روزمره‌ی کاربران محصولات دیجیتال خلق کند. ساعت اپل را اگر درکنار محصولاتی همچون موتورولا Moto، سونی  SmartWatchو یا سامسونگ Gear قرار دهی، به غیر از چند نوآوری خلاقانه، تغییر خیلی شگرفی کشف نخواهی کرد. برخی منتقدان بدبین‌تر از روندی سخن می‌گویند که اپل را بدون حضور استیو جابز از شرکتی پیشرو به شرکتی دنباله‌رو در بازار فناوری تبدیل کرده است. شاهد مثال استدلالشان هم طراحی گوشی آیفون ۶ پلاس است که تو گویی صفحه نمایش بزرگ آن تقلیدی از موفقیت گلکسی سامسونگ در بازار طراحی گوشی‌های هوشمند است. آیا می‌توان مدعی شد، اپل هم در دوران افسون‌زدایی از دنیا، قدرت جادوگری خود را از دست داده است؟ البته پاسخ این پرسش را مصرف‌کنندگانی خواهند داد که در زمان عرضه‌ی ساعت اپل به بازار، این محصول جدید را به عنوان بخشی از سبک زندگی جدید خود خواهند پذیرفت.

شاید موضوعی که از متفاوت‌بودن محصولات جدید اپل از تولیدات رقبا مهم‌تر است، چگونگی برگزاری رخداد اخیر این شرکت و نحوه‌ی معرفی این محصولات جدید است. برای مخاطبی که حداقل تحولات اپل را ظرف یک دهه‌ی اخیر دنبال کرده باشد، تجربه‌ی آخرین رویداد اپلی‌ها، به تماشای یک فیلم تکراری می‌ماند، نمایش همان صحنه‌های همیشگی، استفاده از همان دیالوگ‌های تکراری، نورپردازی و صحنه‌گردانی که هیچ تفاوتی با عصر استیو جابز ندارد و دست آخر هم که یک پایان قابل پیش‌بینی. (اجرای آهنگی جدید، توسط گروه موسیقی U2 ) گاهی اوقات این همسانی به حدی است که مخاطب گمان می‌کند، انگار به جای تیم کوک این خود استیو جابز است، که بر روی صحنه در حال معرفی محصولات جدید اپل می‌باشد.

tim_cook-iphone-6

اگر چه نمی‌توان، این حقیقت را انکار کرد که هر سازمانی پس از گذشت چند سال، سبک خاص خود را به دست می‌آورد و مناسکی خاص پیدا می‌کند و حتی قهرمانانی را در تاریخ حیات خود ارج می‌نهد، اما به نظر می‌رسد، اپل تنها در این بخش داستان، متوقف مانده و جسارت آفرینش‌های تازه را از کف داده است. انگار در شرکت اپلِ تیم کوک، باز تولید موفقیت‌های گذشته، جانشین آزمایشگری‌های خلاقِ تازه شده است. باید توجه داشت که نوآوری و تغییر در یک سازمان تنها با هدف تسلط بر بازار و فروش بیش‌تر محصول، صورت نمی‎پذیرد. چرا که در هر برهه‌ی زمانی این تنها، بازار و ذائقه‌ی مصرف‌کنندگان نیست که تغییر می‌کند، بلکه کارکنان یک سازمان نیز نو می‌شوند، جوان‌ترها با ایده‌هایی جدید به باتجربه‌ها می‌پیوندند و تغییر و برنامه‌ریزی برای خلق آینده‌ای متفاوت است که انگیزه‌ی حرکت هر سازمانی در مسیر تعالی و پیشرفت را شعله‌ور می‌کند. به همین دلیل است، که اغلب گفته می‌شود، خطرناک‌ترین رقیب هر سازمان را نه در بازارهای بیرونی، بلکه می‌بایست در داخل آن سازمان خاص جست و جو کرد. به نظر می‌رسد، در زمان حاضر سر سخت‌ترین رقیبی که اپلِ تیم کوک با آن دست به گریبان است، میراثی است که از استیو جابز به جا مانده و نوعی راحت‌طلبی در بازتولید موفقیت‌های گذشته را برای بازماندگان به ارمغان آورده است.

شاید اگر کوک قبول کند که هر چقدر هم تلاش کند و در کار خود موفق باشد، نمی‌تواند موفقیت‌های فراموش‌نشدنی جابز را تکرار کند و اگر اکنون که ثابت کرده است، می‎تواند آن جا که قرار است از روی دست جابز بنویسد، مدیری نمونه هم باشد، قدمی پیش‌تر رود و سازمانی متفاوت را پایه‌ریزی کند، دوباره شاهد شرکت اپلی خواهیم بود که نوآوری‌هایش دل بدبین‌ترین منتقدان را نیز خواهد ربود.

شکی نیست که تاریخ اپل همیشه با نام استیو جابز نوشته خواهد شد، اما مگر جابز نبود که تأکید می‌کرد، مرعوب بزرگی رقبا نباشیم و تلاش کنیم تا ما هم آن گونه که هستیم تأثیرمان را بر دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، به جا گذاریم. چند سالی است، مدیریت تیم کوک بر اپل را زیر سایه‌ی جابز دیده‌ایم، امیدواریم در آینده‌ی نزدیک مدیریت اپل را به شیوه‌ی تیم کوک نیز تجربه کنیم.برچسب ها: apple steave jobs tim cook اپل تیم کوک استیو جابز

نظرات()

آخرین مطالب Last Content
درون آیفون ۶ پلاس اپل، چه می‌گذرد؟
«تیم کوک» و وظیفه‌ی دشوار طراحی بهترین ساعت هوشمند بازار؛
گشت و گذار در جشن بیکران پاریس به همراه گوشی آیفون؛
قابلیت «Favorites & Recents» در ios 8 و دوستان همیشه در دسترس؛
کهنگی آیپد مینی، در هنگامه‌ی تازگیِ بازار آیفون ۶ پلاس؛
متن مصاحبه اخیر تیم کووک با چارلی رز
با iGames حساب تمام بازی‌ها را داشته باشید؛
سوالات متداول در مورد iOS 8
«تیم کوک» و سایه‌ی جاودان «استیو جابز»
جانی ایو: سه سال روی Apple Watch کار کردیم
در اپل، گروه های واقعا کوچک، کارهای واقعا بزرگ را انجام می دهند
آیفون ۶ یا آیفون ۶ پلاس، مسأله این است!
ساعت اپل و ترسیم افق‌های تازه در بازار «تن‌پوش‌های دیجیتال»
قیمت آیفون 6 و آیفون 6 پلاس اعلام شد
اپل بالاخره تولید آی‌پاد کلاسیک را متوقف کرد
iOS 8 GM برای برنامه نویسان عرضه شد
شرکت اپل و چندین دهه نوآوری‌های ناب
قابلیت های ساعت اپل
ساعت اپل: ساعت هوشمند اپل بازار را تغییر خواهد داد
از ۱۷ سپتامبر آپدیت iOS 8 امکان پذیر خواهد بود
آیفون ۶ از نوزدهم سپتامبر وارد بازار خواهد شد
آی‌فون‌های جدید با صفحه نمایش Retina HD
اپل از نرم‌افزار‌های جانبی برای WatchKit پشتیبانی می کند
Apple Pay سیستم پرداخت الکترونیک اپل از راه رسید
قاب های چرمی و سیلیکنی جدید برای آیفون های جدید !
سنسور دوربین آیفون بهبود یافته و قابلیت های جدیدی هم دارد
آیفون ۶ و ۶پلاس با همه اپلیکیشن های موجود در اپ استور سازگارند
آیفون ۶ و ۶ پلاس طول عمر باتری بسیار بیشتری دارند
آیفون ۶ رابط کاربری متفاوت و بهتری دارد
قابلیت های جدید iPhone 6 و iPhone 6 Plus (چیپ جدید و قدرتمند A8)
نظرسنجی Poll
کدامیک از گوشی ها را می پسندید؟جست و جو Search
آمار بازدید Statistics
تعداد کل بازدید : 9637
تعداد بازدید امروز :35
تعداد بازدید دیروز : 31
تعداد بازدید این ماه : 49
تعداد بازدید ماه قبل : 64
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
زمان آخرین بازدید :
تاریخ آخرین بروز رسانی :

---- www.Facebook.com/Mobilesns.Corporation --- www.Mobile-SNS.tk ---- کلیه ی مطالب و اطلاعات این وب سایت فقط با درج آدرس کامل وب سایت قابل درج و کپی است - Copyright © :: Mobile SNS - Apple News & Tutorials :: ,


ابزار رایگان وبلاگ

ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

تصویر ثابت

ابزار وبلاگ

ابزار هدایت به بالای صفحه